Balmumu Heykel Müzesi

08.03.2015

260 Kişi Okumuş

0 Yorum


Londra’daki balmumu heykel müzesi Madam Tussauds’dan ilham alınarak açılan Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in balmumu heykelini yaptığı yerli ve yabancı yaklaşık 160 kişinin yer aldığı harika bir müzedir.

5 bölümden oluşmaktadır.

Salon A denilen birinci bölümde; Atatürk ve silah arkadaşları, Atatürk’ün ailesi, Osmanlı padişahları, cumhurbaşkanları gibi karakterler ve Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet gibi simgelere ait figürler yer almaktadır.

Salon B’de; Orhan Gencebay, Kemal Sunal, İbrahim Tatlıses, Barış Manço, Adile Naşit gibi daha birçok sanat, basın-yayın, spor dünyasından ünlünün ve dünya liderleriyle bilim adamlarının yer aldığı balmumu heykeller mevcuttur.

Salon C’de ise; Alparslan, Seyit Battal Gazi, Nasreddin Hoca, Yunus Emre gibi tarihi karakterlerin balmumu heykellerini görebiliyorsunuz. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu, sadece müzedeki görevli fotoğrafçıların fotoğrafınızı çekebildiği Salon D’de; Turgut Özal, Adnan Menderes, Alparslan Türkeş gibi eski siyaset adamlarının yanı sıra günümüzün birçok ünlü politikacısı da yer almaktadır.

Salon E ise; Eğitim, Anılar ve Ödüller bölümü olarak adlandırılmaktadır. Bu bölümde Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e ait çeşitli ödüller ve kendisinin 2 adet balmumu heykeli ve müzeye ait hediyelik eşyaların satıldığı küçük bir dükkan yer almaktadır.

Balmumu Heykelleri Müzesi 2013 yılında açılmış ve müzenin geliri kız çocuklarının ve engelli çocukların eğitimi için harcanması planlanmış.

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze Pazartesi günleri ziyarete kapalı olup müze; Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 10.00-12.00 ve 14.00-17.00 saatleri arasında, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-12.00 ile 14.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Müzeye Giriş Ücretleri

Gelirleri kız çocukları ile engelli çocukların eğitimine harcanan müzenin giriş ücretleri ise; yetişkin biletleri 3 TL, indirimli biletler 1,5 TL şeklindedir.

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi Adresi

Atatürk Bulvarı No:43
( Büyükşehir Belediyesi Odunpazarı Evleri Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Altı)
ESKİŞEHİR

heykel0 heykel1 heykel2heykel3 heykel4 heykel5 heykel6 heykel7

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ