Odunpazarı Evleri

18.02.2015

220 Kişi Okumuş

0 Yorum

Odunpazarı Evleri Eskişehir‘in dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer almaktadır. Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içinde bulunduğu pek çok gezgin tarafından övgüyle bahsedilen bu mekanlar Eskişehir açısından önemli turizm merkezlerinden biridir.

Odunpazarı Evleri Eskişehir’in iki merkez ilçesinden Odunpazarı Belediyesi sınırları içindedir. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan bu evler tarihsel ve kültürel önemi göz önüne alınarak belediye tarafından restore edilmiştir.  Çok kısa bir sürede de dünya çapında üne kavuşan bu yapılar Eskişehir’e yolu düşen her gezgin tarafından mutlaka görülmelidir.

Odunpazarı Evleri tarihi Atatürk Lisesi civarında kalan bölgededir. Burada çeşitli müzeler, kültürel ve ticari değer taşıyan mağazalar, bir kaç sahaf, dernekler ve kültür merkezleri bulunmaktadır. Bölgedeki en önemli eserler arasında tarihi Kurşunlu Külliyesi ve Atatürk Lisesi sayılabilir. Eski tarihlerde Hamamyolu Yediler Parkı civarında şehrin ticari hayatı şekillenirken bu bölgede de yerleşim yerleri oluşturulmuştur. Halen Hamamyolu bölgesi önemli alışveriş merkezleri arasındadır. Odunpazarı Evleri içinde yer alan bazı evler de halen konut olarak kullanılmaktadır.10Odunpazarı Evleri’nin tarihi Eskişehir tarihiyle özdeştir. Daha çok Türkmen izleri taşıyan bu evlerde Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimleri yansıtılmıştır. Muhafaza ve restore edilmiş bu evler genellikle iki katlıdır. Bölgeyi gezerken aniden karşınıza çıkan şirin, tek katlı bahçeli evleri saymazsanız evlerin geneli bir taşra ihtişamıyla inşa edilmiştir. Bu evler iki katlıdır. Alt katlarında hol, mutfak depo gibi bölümler bulunmakta, aynı zamanda genellikle arka bahçeye çıkan kapılar da buradaki hol bitiminde yer almaktadır. Üst katlarında ise odalar bulunmaktadır. Bu gün evlerin mimari yapısının zarar gördüğü bilinse de halen eski biçimini muhafaza etmiş yapılar da bulunmaktadır.

9

Odunpazarı Evleri Ziyaret

Odunpazarı Evleri ‘nin bulunduğu bölgeyi ziyaret etmek aslında bölgedeki yapıları dışarıdan izlemektir. Burada bulunan çeşitli butik dükkanları, evlerin tam ortasındaki meydanda kurulan el sanatları pazarını saymazsanız yapacağınız şey sadece hayranlıkla evler arasında dolaşmaktır. Arada sokaklara belediye tarafından yerleştirilen banklarda dinlenebilir, mahalledeki yaşlı ve şirin teyzelerle bir kaç kelam edebilirsiniz. Gezginlere alışkın olan mahalleli sevimli ve misafirperver yapılarıyla içinizi ısıtacaktır. Ziyaretiniz sırasında bölgede bulunan Lületaşı Müzesi, Cam Sanatları Müzesi, Kurşunlu Külliyesi gibi sayamadığımız pek çok kültürel ve turistik mekanları da gezebilirsiniz. Evleri ziyaret etmek için her hangi bir zaman kısıtınız olmamakla birlikte gündüz saatlerinde yapacağınız bir gezi daha verimli olacaktır.

Odunpazarı Evleri Ulaşım

Odunpazarı Evleri’ne ulaşım şehrin her yanından kolay ve hızlıdır. Otogar ve SSK arasında çalışan tramvayın “Atatürk Lisesi” durağında inerek burayı gezebilirsiniz. Aynı zamanda bölgede otobüslerin çoğunun kullandığı bir aktarma merkezi ve durak da bulunmaktadır. Şehrin bu yanı Eskişehir ulaşımının merkezi sayılabilir. Bu yüzden Atatürk Lisesi civarına gidebileceğiniz pek çok araç bulabilirsiniz.

 

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ